Przejdź do ustawień plików cookie

Kalkulator spalania kalorii

Sprawdź, ile kalorii spalasz podczas aktywności. Wybierz jedną z ponad 40 aktywności, wpisz wagę i czas trwania. Liczymy na podstawie wartości MET z Kompendium aktywności fizycznej dla dorosłych 2024 i pokazujemy kalorie netto (ponad spoczynek) oraz brutto.

Kod w Kompendium 2024: 17200, 4,8 MET.

Wynik jest obliczany automatycznie. Wprowadzone dane nie są przesyłane ani zapisywane.
Spalone kalorie netto (ponad spoczynek)
≈ 133kcal
Wydatek brutto (ze spoczynkowym)
≈ 168 kcal
W tym spoczynkowe (1 MET)
≈ 35 kcal
Intensywność
4,8 MET

Netto to energia, którą wydasz ponad to, co organizm i tak spaliłby w spoczynku w tym czasie. Tę wartość porównuj z dietą. To przybliżenie dla przeciętnego dorosłego, nie pomiar.

Co dalej

  1. Chcesz wiedzieć, ile kalorii spalasz w zwykły dzień? To zależy od podstawowej przemiany materii i ruchu w ciągu dnia, nie tylko od treningu.
  2. Porównuj z dietą kalorie netto. Wynik z kalkulatora, zegarka czy bieżni to szacunek, więc lepiej go nie „dojadać” w całości.
  3. Kroki z całego dnia przeliczysz na kilometry i kalorie w kalkulatorze kroków.

Brutto czy netto - którą wartość wybrać?

Jeśli chcesz porównać trening z dietą albo policzyć, ile „dodatkowo” spaliłeś, patrz na kalorie netto. To one pokazują różnicę między dniem z treningiem a dniem bez niego.

Kalorie brutto przydają się, gdy porównujesz wynik z zegarkiem lub bieżnią, bo te urządzenia zwykle pokazują wartość brutto. Różnica między brutto a netto to zawsze tyle kcal, ile ważysz w kilogramach, razy czas w godzinach.

Ile kalorii spala godzina aktywności - tabela

Kalorie netto (ponad spoczynek) za 60 minut, dla czterech mas ciała. Aby dostać wydatek brutto, dodaj tyle kcal, ile ważysz w kilogramach (to 1 MET przez godzinę). Wartości MET i kody pochodzą z Kompendium aktywności fizycznej dla dorosłych 2024.

AktywnośćKodMET60 kg70 kg80 kg90 kg
Spacer, wolne tempo (3,2–3,9 km/h)171522,8108126144162
Marsz, umiarkowane tempo (4,5–5,5 km/h)171903,8168196224252
Szybki marsz (5,6–6,3 km/h)172004,8228266304342
Nordic walking (4,0–5,6 km/h)173024,3198231264297
Wędrówka przez pola i pagórki, normalne tempo, bez obciążenia170825,3258301344387
Wchodzenie po schodach171316,8348406464522
Trucht (jogging), własne tempo120207,5390455520585
Bieg 9,7–10,1 km/h (5:55–6:13 min/km)120509,3498581664747
Bieg 11,3 km/h (ok. 5:20 min/km)1207011,0600700800900
Bieg 12,9 km/h (ok. 4:40 min/km)1209012,0660770880990
Bieg 14,5 km/h (ok. 4:08 min/km)1211013,07208409601080
Rower rekreacyjnie, poniżej 16 km/h010104,0180210240270
Rower 16–19 km/h, lekki wysiłek010206,8348406464522
Rower 19–22 km/h, umiarkowany wysiłek010308,0420490560630
Rower górski010098,5450525600675
Rower stacjonarny012006,8348406464522
Spinning (zajęcia na rowerach stacjonarnych)012709,0480560640720
Trening siłowy, kilka ćwiczeń po 8–15 powtórzeń020543,5150175200225
Trening siłowy intensywny (trójbój, kulturystyka)020506,0300350400450
Trening obwodowy intensywny, także z kettlebell020407,5390455520585
Orbitrek, umiarkowany wysiłek020485,0240280320360
Wioślarz (ergometr) 100–149 W020727,5390455520585
Aerobik020007,3378441504567
Zumba023106,5330385440495
Skakanka0206811,0600700800900
Pilates021052,8108126144162
Joga (hatha)021502,37891104117
Pływanie kraulem, rekreacyjnie182405,8288336384432
Pływanie żabką, rekreacyjnie182655,3258301344387
Aqua aerobik021205,3258301344387
Piłka nożna rekreacyjnie156107,0360420480540
Koszykówka150557,5390455520585
Tenis, umiarkowany wysiłek156756,8348406464522
Badminton rekreacyjnie150305,5270315360405
Tenis stołowy156604,0180210240270
Siatkówka rekreacyjna157203,0120140160180
Jazda na rolkach (14,4 km/h)155917,5390455520585
Narciarstwo biegowe, umiarkowane tempo190908,5450525600675
Taniec towarzyski rekreacyjnie030426,0300350400450
Sprzątanie domu, umiarkowany wysiłek050303,3138161184207
Odkurzanie050433,0120140160180
Prace w ogrodzie, umiarkowany wysiłek082453,8168196224252

Jak liczymy

MET (równoważnik metaboliczny) mówi, ile razy więcej energii zużywasz podczas aktywności niż w spoczynku. 1 MET to standardowy spoczynkowy wydatek energii, około 1 kcal na kilogram masy ciała na godzinę. Dlatego wydatek energii to MET razy masa ciała razy czas. Wartości MET i kody aktywności pochodzą z Kompendium aktywności fizycznej dla dorosłych 2024 (Herrmann i wsp. 2024).

Kalorie bruttokcal = MET × waga (kg) × czas (h)
Kalorie nettokcal = (MET − 1) × waga (kg) × czas (h)

Przykład: bieg 9,7–10,1 km/h (kod 12050, 9,3 MET) przez 90 minut u osoby ważącej 70 kg to około 977 kcal brutto i 872 kcal netto. Kalorie brutto obejmują energię, którą organizm zużyłby w tym czasie także w spoczynku (1 MET). Kalorie netto to tylko to, co dokłada aktywność; odejmujemy 1 MET, bo tyle według Kompendium wynosi standardowy wydatek spoczynkowy. Kompendium dotyczy dorosłych w wieku 19–59 lat bez chorób zmieniających wydatek energii i według jego autorów nie podaje dokładnego wydatku energii konkretnej osoby. Realne zużycie zależy od wieku, składu ciała, techniki i wytrenowania, więc wynik traktuj jako przybliżenie.

Źródła

  1. Herrmann SD, Willis EA, Ainsworth BE, i wsp. 2024 Adult Compendium of Physical Activities: a third update of the energy costs of human activities. J Sport Health Sci. 2024;13(1):6–12. doi:10.1016/j.jshs.2023.10.010
  2. Kompendium aktywności fizycznej dla dorosłych 2024 - lista aktywności z kodami i wartościami MET: pacompendium.com

Najczęstsze pytania

Co to jest MET?

MET (metabolic equivalent of task) to wielokrotność spoczynkowego wydatku energii. Spoczynek to z definicji 1 MET, umiarkowany marsz 3,8 MET, a bieg z prędkością około 10 km/h 9,3 MET. Aktywność o wartości 4 MET zużywa więc mniej więcej cztery razy więcej energii niż spoczynek.

Czym różnią się kalorie brutto i netto?

Brutto to cała energia zużyta w czasie aktywności, razem z tą, którą organizm spaliłby i tak, leżąc na kanapie. Netto to tylko energia dodatkowa, czyli brutto minus 1 MET. Przy krótkich, lekkich aktywnościach różnica jest duża: godzina spaceru to u osoby ważącej 70 kg około 270 kcal brutto, ale tylko około 200 kcal netto.

Ile kalorii spala godzina biegania?

Osoba ważąca 70 kg, biegnąc z prędkością około 10 km/h, spala w godzinę około 650 kcal brutto i 580 kcal netto. Przy wadze 90 kg to około 840 kcal brutto. Szybszy bieg spala więcej na godzinę.

Dlaczego zegarek pokazuje inny wynik?

Zegarki i bieżnie korzystają z własnych algorytmów, często uwzględniających tętno, i zwykle pokazują kalorie brutto. Nasz kalkulator liczy ze średnich wartości MET dla danej aktywności. Oba wyniki to szacunki, a różnice o kilkadziesiąt procent są czymś normalnym.

Czy kalkulator jest dokładny dla mnie?

Daje przybliżenie dla przeciętnego dorosłego. Wartości MET opisują typową osobę, a rzeczywisty wydatek energii zależy m.in. od wieku, składu ciała, wytrenowania i techniki. Kompendium nie obejmuje dzieci, osób powyżej 60 lat ani osób z chorobami, które zmieniają wydatek energii.

OpracowanieRedakcja MyBody.plNa podstawie wytycznych WHO, NICE i recenzowanych publikacji naukowych.

Ostatnia aktualizacja: · Jak sprawdzamy wzory

Nie zastępuje porady lekarza. Kalkulator ma charakter informacyjny. Jeśli wynik Cię niepokoi albo masz objawy, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Pliki cookie w mybody.pl

Twoja przeglądarka wysyła sygnał Global Privacy Control. Uszanowaliśmy go: pliki cookie analityczne i marketingowe są wyłączone.

Stosujemy pliki cookie niezbędne do działania serwisu. Za Twoją zgodą użyjemy też analitycznych (Google Analytics 4), żeby sprawdzać, jak korzystasz z serwisu, i ulepszać nasze narzędzia. Administratora i szczegóły znajdziesz w Ustawieniach oraz w polityce cookies. Polityka prywatności

Ustawienia

Cel
Potrzebne do działania serwisu i zapamiętania Twojego wyboru dotyczącego plików cookie. Nie wymagają zgody.

Pliki cookie

  • sy_consent — Zapamiętanie Twojego wyboru dotyczącego plików cookie. (Okres przechowywania: 12 miesięcy)

Inne dane zapisywane w przeglądarce

  • sy_consent_pending (localStorage) — Kolejka niewysłanych zapisów Twojej decyzji o zgodzie. (Okres przechowywania: do czasu usunięcia)
Cel
Statystyki odwiedzin i korzystania z serwisu, abyśmy mogli ulepszać narzędzia i artykuły. Dostawca: Google Ireland Ltd (Google Analytics 4).

Pliki cookie

  • _ga — Rozróżnianie użytkowników w statystykach Google Analytics 4. (Okres przechowywania: 2 lata)
  • _ga_* — Utrzymanie stanu sesji w statystykach Google Analytics 4. (Okres przechowywania: 2 lata)

Odbiorcy danych

Cel
Obecnie nie używamy plików cookie marketingowych ani reklamowych. Jeśli to się zmieni, poprosimy Cię ponownie o zgodę.

Administrator danych

SYLENTIS GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Złota 7 lok. 1, 00-019 Warszawa (KRS 0001180317, NIP 5253051355). Kontakt: redakcja@mybody.pl. Polityka prywatności

Google może przetwarzać dane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym (EOG), w tym w USA, na podstawie EU-US Data Privacy Framework lub standardowych klauzul umownych.

Prawo do wycofania zgody

Zgodę możesz wycofać w każdej chwili, tak samo łatwo, jak ją wyrazić. Wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem.